JEDNODUCHÉ NÁVODY, AKO STRIHAŤ OKRASNÉ RASTLINY (aj pre začiatočníkov)
SKORÚ JAR / NA JAR - KVITNÚCE OKRASNÉ KRÍKY
- striháme po odkvitnutí - môžeme rastlinu zrezať cca o 2/3, alebo minimálne o polovicu, aby sa rastlina zahustila a vytvorila čo najviac kvetných zárodkov pre budúcu sezonu
odôvodnenie: môžeme rastlinu zrezať cca o 2/3, alebo minimálne o polovicu, aby sa rastlina zahustila a vytvorila čo najviac kvetných zárodkov pre budúcu sezonu. Na jar kvitnúce rastliny kvitnú na minuloročných, alebo starších konároch. Zárodky kvetných pukov si zakladajú už koncom leta. Ak by sme ich ostrihali na jeseň alebo skoro na jar, tým by sme odstránili konáre s kvetnými pukmi. Rastlina už do kvitnutia nemá možnosť si založiť nové kvetné puky a tak sa ukrátime o časť kvetov.
V LETE KVITNÚCE OKRASNÉ KRÍKY
- striháme skoro na jar, po zimných mrazoch, ešte pred rašením (ako napr.Levandulu ,Hortenziu, Nátržník, Budleju, Ořechoplodec atd.)
odôvodnenie: v lete kvitnúce okrasné kríky kvitnú väčšinou na tohoročných výhonkoch, konároch. To znamená, že si aktuálny rok, na nových výhonkoch zakladajú kvetné puky, ktoré ešte daný rok vykvitnú. Preto je vhodné skoro na jar rastlinu zrezať cca o 2/3, alebo minimálne o polovicu, aby sa rastlina zahustila a vytvorila čo najviac kvetných vrcholkov. Tento rez sa nevykonáva na jeseň, pretože nemôžme predpokladať aká zima nasleduje, a pri radikálnych rezoch by rastlina mohla hlboko do dreva úplne zamrznúť a neprežiť . Odkvitnúté časti rastliny väčšinou neodstraňujeme, aby rastlina mala možnosť priniesť plody.
OKRASNÉ TRÁVY
- zrezávame pri báze rastliny skoro na jar, pred rašením ( napr. Perovec, Ozdobnica čínska, pampová tráva, atd.)
odôvodnenie: suchý trs trávy chráni vlastnú bázu pri koreňoch v tuhých zimných mesiacoch. Ak trs listov odstránime pred zimou, riskujeme, že mrazy poškodia rastlinu. Odporúčame vyššie rastúce trsnaté trávy zviazať na zimu.
RUŽE
- radikálne striháme skoro na jar
odôvodnenie: Ruže kvitnú na tohoročných výhonkoch, konároch. To znamená, že si aktuálny rok, na nových výhonkoch zakladajú kvetné puky, ktoré ešte daný rok vykvitnú. Aj preto je vhodné skoro na jar rastlinu zrezať, aby rastlina zahustla a vytvorila čo najviac kvetných vrcholkov . Režeme podľa typu ruží : kríčkové, ťahavé , pôdopokrivné, stromčekové. Preto sa tento rez nevykonáva na jeseň, pretože nemôžme predpokladať aká zima nasleduje, a pri radikálnych rezoch by rastlina mohla hlboko do dreva úplne zamrznúť a neprežiť zimu alebo poškodiť rastlinu.
- striháme aj v lete – nie radikálne
odôvodnenie: aby sme skrátili tohoročné dlhé výhonky, aby sme udržiavali tvar a kompaktnosť rastliny a poprípade aby sme povzbudili rastlinu opätovne zakvitnúť alebo predlžiť dobu kvitnutia
VŽDYZELENÉ KRÍKY
- ak ich chceme tvarovať, striháme skoro na jar, po zimných mrazoch (napr. Vavrínovec, Červienka, Bršlen, Cezmína, atd.)
odôvodnenie: ak striháme ešte pred rašením, rezne rany na listoch, a na konároch rýchlo obrašia novými, čerstvými výhonkami a rastlina sa krásne zahustí.
- striháme podľa potreby aj v lete – nie radikálne - nie v letných horúčavách a pálavách
odôvodnenie: aby sme skrátili tohoročné dlhé výhonky, aby sme udržiavali tvar a kompaktnosť rastliny
RASTLINY FAREBNÝMI VRCHOLOVÝMI LISTAMI
- striháme skoro na jar po zimných mrazoch (napr. Vŕbu japonskú, Červienku, Bršlen, atd.)
odôvodnenie: pri týchto rastlinách sa zafarbujú do pestrých farieb väčšinou tohoročné nové výhonky, čerstvé listy. Ak ich ešte pred rašením na jar ostriháme, rastlina sa zahustí, a prinesie tak väčšie množstvo nových vrcholkov
- striháme podľa potreby aj v lete – nie radikálne - nie v letných horúčavách a pálavách
odôvodnenie: aby sme skrátili tohoročné dlhé výhonky, aby sme udržiavali tvar a kompaktnosť rastliny a poprípade aby sme povzbudili rastlinu opäť priniesť farebné nové výhonky
GUĹATOKORUNNÉ STROMY S HLAVOU
- rez na hlavu (vid. článok v blogu o Katalpách ,o Vrbách ) vykonávame skoro na jar po zimných mrazoch (napr. Vŕba japonská, Katalpa bignóniovitá nana, Vŕba rakytová ) Kombináciu pravidiel tvorí napríklad Vŕba rakytová – pretože na ňu sa vzťahuje prvom rade pravidlo rezu o skoro na jar kvitnúich kríkov – preto ju režeme na hlavu až po odkvitnutí.
odôvodnenie: spôsobom rez na hlavu zabezpečujeme , aby sa koruna ťarchou váhy rozloženéj do viacerých častí po čase nerozlámala
TVAROVANÉ RASTLINY
- radikálny, rezom najsmelší, tvarovací rez vykonávame skoro na jar, po zimných mrazoch (napr. gule na kmineku, špirály, kužele, pon-pony atd.)
odôvodnenie: ak striháme ešte pred rašením, rezne rany na listoch, a na konároch rýchlo obrašia novými, čerstvými výhonkami a rastlina sa krásne zahustí
- striháme podľa potreby aj v lete – nie radikálne – nie v letných horúčavách a pálavách
odôvodnenie: aby sme skrátili tohoročné dlhé výhonky, aby sme udržiavali tvar a kompaktnosť rastliny
TRVALKY
- bylinné zvyšky odstraňujeme pri báze rastliny bud tesne pred zimou, alebo skoro na jar (napr. Echinacea, Rudbekia , Flox Metlinatý , Šalvia nádherná , Ľaliovka atd.)
odôvodnenie: nesmieme odstraňovať listy a stonky príliš skoro pred zimou. Je vhodné počkať, kým časti nad zemou sami odumrú, aby stihli dozrieť podzemné časti rastliny pred vegetačným pokojom.
- odstraňujeme odkvitnuté časti rastliny
odôvodnenie: v istých prípadoch môžeme predĺžiť tým dobu kvitnutia rastliny alebo ju tým môžeme motivovať k opätovnému zakvitnutiu
Ing. Zsuzsanna KOCHANOVÁ